اختصاصی

  • ماشینم را بران از ژاپن جایزه اول حلقه منتقدان نیویورک را از آن خود کرد

    لقه منتقدان نیویورک با دادن 3 جایزه به تازه‌ترین اثر جین کمپیون فیلمساز استرالیایی انتخاب‌های نهایی خود را در سال 2021 معرفی کردند. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر به نقل از اواردزدیلی، فیلم «ماشینم را بران» اثری از ریوسوکه هاماگوچی که اقتباسی از رمان موراکامی محسوب می‌شود بالاترین جایزه این منتقدان را دریافت کرد. در...
  • جریانی نو در گالری‌داری هنر اصفهان؛ گفت‌وگو با ژیلا منانی

    «ژیلا منانی متولد اصفهان و فارغ‌التحصیل رشته زمین‌شناسی از دانشگاه اصفهان است. وی به منظور ادامه تحصیل، اقامتی نه ساله در ایتالیا داشته که این اقامت منجر به علاقه‌مندی بیشتر او به هنرهای زیبا شده و نتیجه آن گذراندن دوره‌های آزاد در رشته نقاشی در شهر جِنوای ایتالیا بوده است. وی همچنین چند سال به عنو...

تحریریه آکادمی هنر

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 0.00 (0 رای)

 

ساعاتی پیش در سالن اصلی ونیز مراسم اختتامیه قدیمیترین جشنواره جهانی جهان از ساعت 17 تا 19، یازدهم سپتامبر به وقت محلی برگزار شد. «آکادمی هنر» از چند روز قبل از آغاز این جشنواره بخش مخصوصی را برای شناسایی هر چه بهتر این رویداد برای علاقه مندان به هنر اختصاص داد. حال این رویداد با انتخاب جایی دیگر Somewhere ساخته سوفیا کاپولا محصول آمریکا به کار خود خاتمه داد.

 

sophia coppola سوفیا کاپولا برنده شیر طلایی ونیز

 

ادامه مطلب شیرهای شصت و هفتمین دوره جشنواره ونیز تقسیم شدند / جایی دیگر ساخته سوفیا کاپولا برنده شیرطلایی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 0.00 (0 رای)


مجموعه‌ای از عکس‌های استنلی کوبریک، فیلمساز سرشناس آمریکایی برای اولین بار در ونیز به نمایش درمی‌آیند.  او در در 17 سالگی برای مجله «لوک» عکاسی می‌کرد.

نمایشگاه عکس کوبریک در ونیز

ادامه مطلب برپایی نمایش عکس‌های کوبریک برای اولین بار در ونیز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 3.25 (2 رای)

 


یک هتل ( یا مهمان‌خانه ) چه نوع مکانی است؟ یک هتل ( یا مهمان‌خانه ) در شهری که شهر اجدادی/پدری‌مان نیست و نه حتی شهر اجدادی/مادری‌مان، چه نوع مکانی است؟

ادامه مطلب انبساطِ لوکیـشن
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.75 (4 رای)

 بدیهی ترین پیش‌فرض‌های ما از مفهومی به نام ژانر در سینما از آن به عنوان شیوه ای برای سازمان‌دهی فیلم‌ها مطابق با الگوهای شناخته شده خبر می‌دهد. ژانر در در این معنا هم‌چون آن چارچوب ایدئولوژیکی است که مجموعه‌ای از قراردادهای ژنریک، آن هم برای بیان شدن به زبان تصویر را در خود جای داده است. اما فارغ از نقش گفتمان‌های نهادی خاصی که با ورود به درون ساختارهای ژنریک سعی می‌کنند تا کلیات آن‌ها را شکل دهند، یک ژانر بیشتر با فرمول‌هایی تعریف می‌شود که در واقع همچون عملگرهایی در سطح روایت یک فیلم کار می‌کنند. الگوریتم‌هایی که اگر به طور کامل نیز اجرایی نشوند باعث می‌شوند تا میل مخاطب از حالت صُلبیت‌اش خارج شود و کلیت حاضر و بالفعل اکنون را نپذیرد.

ادامه مطلب مسئله‌ی اشیای تقویت شده در فیلم گنگستری | به بهانه‌ ژان پیر ملویل
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.50 (1 رای)

 

لنی ریفنشتال

 

مستند لنی ریفنشتال در مورد مسابقات المپیک ۱۹۳۶ برلین، تبلیغات سیاسی آلمان نازی است یا بهترین فیلمی که در تاریخ در مورد ورزش ساخته شده است؟
در فیلم "نژاد" به کارگردانی استیون هاپکینز در مورد زندگی دونده سرعت آمریکایی جسی اونز (با بازی استفان جیمز) نشان داده می‌شود که درست در لحظه‌ای که جسی اونز قرار است در مسابقه دو ۲۰۰ متر رقابت کند و لنی ریفنشتال (با بازی کاریس فون هاوتن) قصد دارد از او فیلمبرداری کند، جوزف گوبلز وزیر تبلیغات دولت آلمان نازی تاکید می‌کند که دوربین‌ها را خاموش کنند.

ادامه مطلب چگونه لنی ریفنشتال نگاه ما به المپیک را متحول کرد
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.50 (1 رای)

 

 

زمستان سال 1985. گدار بعد از انتشار مجموعه بزرگی از نوشته هایش برای کایه دوسینما، موافقت کرد در یک «برنامه یک نفره» تبلیغاتی که در قالب کلاس درس سینمایی برای اعضای سینماتک فرانسه تشکیل شده بود شرکت کند؛ اعضایی که به وضوح مفتون او شده بودند. پرسش هایی از سر تحسین از او شد که بی مساله پاسخ داد، اما پس از آن، دو مرد جوان دو پرسش کمابیش متفاوت مطرح کردند: چرا گدار دیگر بلاک باسترهای ماجرایی که همه مشتاقش هستند نمی سازد، و علاوه بر آن چرا دیگر از اشتیاق عمیقش به سینما در فیلم هایش سخن نمی گوید؟ طبیعی بود که گدار توانست به پرسش نخست به آسانی پاسخ گوید ( او قبلاً به این پرسش در ویدئویش به نام سناریوی عشق فیلم، 1982 پاسخ گفته بود)، اما از پرسش دوم کمی جا خورد و دچار تعلل شد. وقتی نوبت می رسد به موضوع اشتیاق به سینما، سینه فیلییا، دیگران نیز همانند او معتقد بودند که «قبلاً این کار را کرده است». تا جایی که نامش امروز نماد عشقی است که حتی مخالفانش نیز به آن اذعان دارند، عشق به سینما. نام «گدار» (پس از ولز، فلینی، کوبریک و همین اواخر وندرس) سینماگری مولف را به یادها می آورد؛ در عین حال، برابر است با عشقی عمیق به این منطقه از جهان تصاویر که سینمایش می خوانیم.

ادامه مطلب پارادوکس گدار

تحلیل رویکرد

بانک اطلاعات هنری