اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

ایده‌ی پرچم؛ تحلیل جامعه‌شناسانه‌ی فیلم «رد کارپت» با تاکید بر مفهوم هویت ملی

فیلم رد کارپت

مقدمه

«ردکارپت» فیلمی به کارگردانی رضا عطاران است. این فیلم که محصول سال 1392 بوده، ماجرای شخصیتی به نام رضا یکی از اهالی سینما و تئاتر است که بواسطه‌ی علاقه و شیفتگی به سینمای غرب و شخصیت‌های سینمایی غربی عازم سفر به فرانسه و حضور در جشنواره فیلم کن 2013 می‌شود و در این سیر حوادثی برای وی رخ می‌دهد. مقاله‌ی پیش رو با خوانشی جامعه‌شناختی از این فیلم و با تاکید و ابتناء بر مفهوم هویت و ابعاد آن سامان داده خواهد شد. با تکیه بر این مبانی، در این مقاله در پی پاسخ بدین سوالیم که سوژه‌ی محوری فیلم به لحاظ هویتی به چه سان بازنمایی شده است و در چه وضعیتی قرار دارد. به بیان دیگر در این متن می‌خواهیم بازنمایی هویت ایرانی و غربی و تزاحم آن دو را در شخصیت محوری فیلم و مجموعه‌ی رخدادها و کنش‌های داستان دنبال و آشکار نماییم. بنابراین در آغاز اشارتی نظری بر مفهوم هویت و هویت ملی داشته و آنگاه فیلم و مضامین مندرج در آن را از افق ذکر شده و با به کارگیری مفاهیم مورد اشاره، تحلیل خواهیم ساخت.

 

هویت  

            تاریخ معاصر با پرسش هویت، گفتمان هویت، بحران هویت، هویت بیگانه و خودی عجین شده است(سروستانی و قادری،1388) به صورتی که می‌توان همه فرایندها را حول آن مجدداً صورتبندی کرد. هویت در این مقاله از منظر برساختی و رویکرد مطالعات فرهنگی مورد بحث قرار خواهد گرفت. به نظر کاستلز هویت عبارت است از فرایند معناسازي بر اساس یک ویژگی فرهنگی یا مجموعه‌ي به هم پیوسته‌اي از ویژگی‌هاي فرهنگی که بر منابع معنایی دیگر اولویت داده می‌شود(کاستلز،1380؛ به نقل از حیدری،1392). در رویکرد اتخاذ شده در این مقاله، هویت، سازه‌ای اجتماعی بوده که بطور اجتماعی تثبیت می‌شود و از دل زندگی روزمره بیرون می‌آید(لاور 2008؛ به نقل از سروستانی و قادری،1388). هویت بر این اساس همواره باید ساخته شود و از پیش موجود نیست. به دیگر سخن، هویت واکنش در قبال چیزی بیرون و متفاوت با دیگری است (ادگار و سجویک،295:1387).

 

برای خواندن مقاله کامل فایل آن را از قسمت زیر دانلود کنید

 

 

درباره نویسنده :
دکتر آرش حسن‌پور
نام نویسنده: دکتر آرش حسن‌پور

سمت در آکادمی هنر: دبیر جامعه‌شناسی و هنر

 

 

  • سوابق تحصیلی:

دکتری جامعه‌شناسی

 

  • زمینه پژوهش:

جامعه‌شناسی هنر، جامعه‌شناسی فیلم، مطالعات بصری


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما