اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

برندگان کارلووی‌واری 2018 معرفی شدند؛ گوی بلورین به محصول مشترک رومانی و چک رسید

 مراسم اختتامیه پنجاه وسومین جشنواره بین المللی فیلم کارلووی واری در کشور جمهوری چک با معرفی برگزیدگان و اعطای گوی بلورین بهترین فیلم برگزار شد.

 

کارلو وی واری 2018به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر، هیات داوران جشنواره کارلووی واری ۲۰۱۸ از میان ۱۲ فیلم بخش رقابتی اصلی جایزه گوی بلورین بهترین فیلم را به همراه جایزه نقدی ۲۵ هزار دلاری به فیلم «اهمیتی نمی دهم اگر چون بربرها به عمق تاریخ سقوط کنیم» I Do Not Care if We Go Down in History as Barbarians ساخته «رادو ژوده» کارگردان اهل کشور رومانی اعطاء کردند.این فیلم که علاوه بر رومانی با مشارکت کشورهای چک، فرانسه، بلغارستان و آلمان تولید شده است درباره هنرمندی است که کشتار قومی و قبیله ای سال ۱۹۴۱ میلادی که به دست ارتش رومانی انجام شد را در قالب یک چیدمان هنری مجددا اجراء می کند.


«ژوده» در سال ۲۰۱۵ نیز با فیلم «آفریم» جایزه خرس نقره ای بهترین کارگردانی را از جشنواره فیلم برلین دریافت کرده بود.
اما در سایر بخش های جشنواره فیلم کارلوی واری ۲۰۱۸، فیلم «رویای فلوریانوپلیس» به کارگردانی «آنا کاتز» محصول مشترک آرژانتین، برزیل و فرانسه جایزه ویژه هیات داوران را به همراه جایزه نقدی ۱۵ هزار دلاری از آن خود کرد و جایزه بهترین کارگردانی جشنواره نیز به «اولمو اومرزو» برای فیلم «حشرات زمستانی» رسید.

جایزه بهترین بازیگر مرد و زن این رویداد سینمایی نیز به ترتیب به «موشه فولکن فلیک» برای نقش آفرینی در فیلم «رستگاری» و «مرسدس موران» برای بازی در فیلم ««رویای فلوریانوپلیس» اعطاء شد.

در بخش رقابتی "شرق غرب" این رویداد سینمایی ویژه فیلم‌های جدید از شرق اروپا، خاورمیانه و اروپای مرکزی نیز که فیلم «امیر» به کارگردانی نیما اقلیما به نمایندگی از سینمای ایران حضور داشت در نهایت جایزه بزرگ هیات داوران به همراه جایزه نقدی ۱۵ هزار دلاری به «کوه سلیمان» ساخته «الیزاوتا استیشوا» محصول مشترک قرقیزستان و روسیه رسید و جایزه ویژه هیات داوران (جایزه نقدی ۱۰ هزار دلاری) نیز به فیلم «دره شکوفه» ساخته «لازلو سوژا» از کشور مجارستان اعطاء شد.

«شاهدین پوتین» ساخته «ویتالی مانسکی» محصول مشترک لتونی، سوئیس و چک جایزه نقدی ۵ هزار دلاری جایزه بزرگ بهترین اثر مستند جشنواره کارلووی واری ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داد و «والدن» به کارگردانی دنیل زیمرمان» محصول جمهوری چک و اتریش نیز موفق به کسب جایزه ویپه هیات داوران بخش مستند شد.

پنجاه و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری از تاریخ ۲۹ ژوئن تا ۷ جولای (۸ تا ۱۶ تیر) در کشور جمهوری چک برگزار شد و با اعطای جایزه گوی بلورین افتخاری به «بری لوینستون» کارگردان برنده اسکار آمریکایی و همچنین برنامه ویژه یادبود «میلوش فورمن» کارگردان نامدار و تازه درگذشته سینمای چک همراه بود.

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما