اختصاصی

  • وودی آلن در مصاحبه با الک بالدووین، تنها یک یا دو فیلم دیگر می سازم

    «وودی آلن» در مصاحبه زنده با «الک بالدوین» در اینستاگرام از برنامه‌هایش برای کارگردانی «یک یا دو فیلم دیگر» گفت. این فیلمساز هشتاد و شش ساله از سوی دیگر می‌گوید هیجان دیدن فیلم‌ها در سالن‌های سینما از بین رفته است. آلن بی‌آنکه جزئیاتی از پروژه جدیدش فاش کند می‌گوید از اواخر تابستان یا اوایل پاییز، یک فیلم دیگر در پاری...

بفتا ۲۰۲۲ نامزدهای خود را شناخت، تلماسه صدرنشین شد و فرهادی جا ماند

نامزدهای جوایز بفتا ۲۰۲۲

 

آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا اسامی نامزدهای جوایز سالانه خود، «بفتا» را در شاخه‌های مختلف سینمایی اعلام کرد.



همانطور که پیش‌بینی می‌شد، فیلم تخیلی «تل‌ماسه» (دون) در بسیاری از بخش‌های اصلی، از جمله بهترین بازیگران مرد و زن موفق بود و در مجموعه با یازده نامزدی از رقبای خود پیشی گرفت.



به گزارش «هالیوود ریپورتر»، فیلم‌های «قدرت سگ» با هشت، و «بلفاست» با شش نامزدی بفتا در رده‌های بعدی قرار دارند.



برای دریافت جایزه بهترین فیلم سال، تل‌ماسه، بلفاست، قدرت سگ، به بالا نگاه نکن، و پیتزا لیکوریس رقابت می‌کنند.

اما در بخش بهترین فیلم بین‌المللی، نام اصغر فرهادی سینماگر نامدار ایرانی دیده نمی‌شود. او که با فیلم «قهرمان» به فهرست اولیه نامزدهای بفتا رسیده بود، در نهایت به مرحله نهایی نرسید و حذف شد.

این در حالی است که «قهرمان» در فرانسه نیز ناکام بود و به فهرست نامزدهای آکادمی فیلم این کشور برای دریافت جایزه «سزار» راه نیافت.

اصغر فرهادی به فهرست مقدماتی نامزدهای اسکار نیز رسیده است، ولی به گفته منتقدان سینمایی، در هفته‌های اخیر شانس خود را تا حد زیادی از دست داده است.

در این دوره فیلم‌های غیرانگلیسی‌زبان ماشین من را بران، دست خدا، مادران موازی، مامان کوچک، و بدترین فرد روی زمین، نامزد دریافت جایزه بفتا هستند.

فیلم ژاپنی ماشین من را بران، در بخش بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، و کارگردانی نیز نامزد بفتا شده است که موفقیت بزرگی برای یک اثر غیرانگلیسی‌زبان محسوب می‌شود.

آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا که به دلیل عدم تنوع نژادی در اهدای جوایز خود با انتقادات بسیاری مواجه بود، از دو سال پیش تغییراتی را در فرآیند رأی‌گیری ایجاد کرده است و نامزدهای امسال، یکی از متنوع‌ترین فهرست‌های ارائه شده از سوی آکادمی محسوب می‌شود.

فهرست نامزدهای بفتا ۲۰۲۲ به ترتیب زیر است:

بهترین فیلم:
فیلم Belfast
فیلم Don’t Look Up
فیلم Dune
فیلم Licorice Pizza
فیلم The Power Of The Dog

 

بهترین فیلم بریتانیایی:
فیلم After Love
فیلم Ali & Ava
فیلم Belfast
فیلم Boiling Point
فیلم Cyrano
فیلم Everybody’s Talking About Jamie
فیلم House of Gucci
فیلم Last Night In Soho
فیلم No Time To Die
فیلم Passing

 

بهترین اثر اول یک نویسنده، کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی:
علیم خان (نویسنده و کارگردان) برای فیلم After Love
جیمز کامینگز (نویسنده) و هستر روف (تهیه‌کننده) برای فیلم Boiling Point
جیمز ساموئل (نویسنده و کارگردان) برای فیلم The Harder They Fall
پاسی دیکسون (نویسنده و کارگردان) و لیو پروکتور (تهیه‌کننده) برای فیلم Keyboard Fantasies
ربکا هال (نویسنده و کارگردان) برای فیلم Passing

 

بهترین فیلم خارجی زبان:
فیلم Drive My Car
فیلم The Hand of God
فیلم Parallel Mothers
فیلم Petite Maman
فیلم The Worst Person In The World

 

بهترین کارگردان:
علیم خان برای فیلم After Love
ریوسوکی هاماگوچی برای فیلم Drive My Car
جولیا دوکورنو برای فیلم Titane
آدری دیوان برای فیلم Happening
پل توماس اندرسون برای فیلم Licorice Pizza
جین کمپیون برای فیلم The Power of the Dog

بهترین بازیگر زن:
لیدی گاگا برای فیلم House of Gucci
آلانا هایم برای فیلم Licorice Pizza
امیلیا جونز برای فیلم Coda
رناته رینسو برای فیلم The Worst Person In The World
جوانا اسکانلن برای فیلم After Love
تسا تامپسون برای فیلم Passing

بهترین بازیگر مرد:
لئوناردو دی‌کاپریو برای فیلم Don’t Look Up
عدیل اختر برای فیلم Ali & Ava
ماهرشالا علی برای فیلم Swan Song
بندیکت کامبربچ برای فیلم The Power of the Dog
استیون گراهام برای فیلم Boiling Point
ویل اسمیت برای فیلم King Richard

بهترین بازیگر مکمل زن:
کاترینا بلف برای فیلم Belfast
جسی باکلی برای فیلم The Lost Daughter
آریانا دبوس برای فیلم West Side Story
آن داود برای فیلم Mass
آنجانو الیس برای فیلم پادشاه ریچارد
روث نگا برای فیلم Passing

 

بهترین بازیگر مکمل مرد:
مایک فیست برای فیلم West Side Story
کیران هایندز برای فیلم Belfast
تروی کوتسور برای فیلم کودا
وودی نورمن برای فیلم C’mon C’mon
جسی پلمونس برای فیلم قدرت سگ
کدی اسمیت-مک‌فی برای فیلم The Power of the Dog

 

بهترین انتخاب و استخدام بازیگر:
فیلم Boiling Point
فیلم Dune
فیلم The Hand of God
فیلم King Richard
فیلم West Side Story

بهترین ستاره نوظهور:
آریانا دبوس
هریس دیکینسون
لاشانا لینچ
میلیسنت سیموندز
کدی اسمیت-مک‌فی

 

بهترین مستند:

مستند Becoming Cousteau
مستند Cow
مستند Flee
مستند The Rescue
مستند Summer Of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised)

 

بهترین انیمیشن:
انیمیشن Encanto
انیمیشن Flee
انیمیشن Luca
انیمیشن The Mitchells Vs The Machines

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی:
آرون سورکین برای فیلم Being The Ricardos
کنت برانا برای فیلم بلفاست
آدام مک‌کی برای فیلم Don’t Look Up
زک بایلین برای فیلم King Richard
پل توماس اندرسون برای فیلم Licorice Pizza

 

بهترین فیلمنامه اقتباسی:

سیان هدر برای فیلم Coda
ریوسوکی هاماگوچی برای فیلم Drive My Car
دنی ویلنوو برای فیلم Dune
مگی جیلنهال برای فیلم The Lost Daughter
جین کمپیون برای فیلم قدرت سگ

 

بهترین موسیقی اورجینال:
دنیل پمبرتون برای فیلم Being The Ricardos
نیکولاس بریتل برای فیلم Don’t Look Up
هانس زیمر برای فیلم Dune
الکساندر دسپلا برای فیلم The French Dispatch
جانی گرینوود برای فیلم The Power of the Dog

 

بهترین فیلم‌برداری:
فیلم Dune
فیلم Nightmare Alley
فیلم No Time To Die
فیلم The Power of The Dog
فیلم The Tragedy of Macbeth

بهترین تدوین:
فیلم Belfast
فیلم Dune
فیلم Licorice Pizza
فیلم No Time To Die
مستند Summer Of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised)

 

بهترین طراحی صحنه:
فیلم Cyrano
فیلم Dune
فیلم The French Dispatch
فیلم Nightmare Alley
فیلم West Side Story

 

بهترین طراحی لباس:
فیلم Cruella
فیلم Cyrano
فیلم Dune
فیلم The French Dispatch
فیلم Nightmare Alley

 

بهترین آرایش مو و چهره‌پردازی:
فیلم Cruella
فیلم Cyrano
فیلم Dune
فیلم The Eyes of Tammy Faye
فیلم House of Gucci

بهترین صداگذاری:
فیلم Dune
فیلم Last Night In Soho
فیلم No Time To Die
فیلم A Quiet Place Part II
فیلم West Side Story

 

بهترین جلوه‌های ویژه:
فیلم Dune
فیلم Free Guy
فیلم Ghostbusters: Afterlife
فیلم The Matrix Resurrections
فیلم No Time To Die

 

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی:
انیمیشن Affairs Of The Art
انیمیشن Do Not Feed The Pigeons
انیمیشن Night Of The Living Dread

 

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی:
فیلم The Black Cop
فیلم Femme
فیلم The Palace
فیلم Stuffed
فیلم Three Meetings of The Extraordinary Committee

مراسم اهدای جوایز آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا، یکشنبه سیزدهم مارس در لندن برگزار می‌شود.

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط