اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

اختلاف نظر پدرو آلمودوار و ویل اسمیت درباره نتفلیکس

 

 

تاثیر نتفلیکس روی سینما و جایگاه این تولیدکننده مجموعه‌های تلویزیونی و سینمایی یکی از موضوع‌هایی است که توجه بسیاری در صنعت سینما را به خود جلب کرده است.


روز گذشته، در اولین روز از جشنواره فیلم کن، اختلاف نظر دو نفر از اعضای هیات داوران درباره جایگاه نتفلیکس در جشنواره فیلم کن باعث شد این بحث یک بار دیگر مطرح شود.

 

در جشنواره فیلم کن سال ۲۰۱۷، برای اولین بار دو فیلم که توسط نتفلیکس ساخته شده‌اند در بخش مسابقه حضور پیدا کرده‌اند. اما، برگزار کننده‌های جشنواره کن اعلام کرده‌اند که از سال آینده فقط فیلم‌هایی که در سینماهای فرانسه به نمایش در می‌آیند اجازه حضور در بخش مسابقه را پیدا خواهند کرد.

 

پدرو آلمودوار، کارگردان نامدار اسپانیایی، که یکی از اعضای هیات داوران جشنواره امسال است، شب گذشته، در کنفرانس مطبوعاتی هیات داوران، از این تصمیم استقبال کرد. این فیلم‌ساز ۶۷ ساله گفت که به نظر او فیلم‌های سینمایی باید همیشه روی پرده‌های بزرگ سالن‌های سینما دیده شوند.

 

فیلم‌های «اوکجا» به کارگردانی بونگ جون-هو، فیلم‌ساز اهل کره جنوبی، و «داستان‌های مایروویتز» ساخته نوح بامباک، فیلم‌ساز آمریکایی، دو فیلم محصول شرکت نتفلیکس‌ هستند که در بخش مسابقه جشنواره کن حضور دارند.

 

پدرو آلمودوار که تا به حال پنج بار نامزد دریافت جایزه نخل طلایی جشنواره فیلم کن شده، در ادامه صحبت‌های خود اعلام کرد که مخالفت او با حضور چنین فیلم‌هایی در بخش مسابقه به معنی مخالفت او با رسانه‌های سیال نیست. هر چند وی افزود: "اما تا زمانی که زنده هستم، مبارزه می‌کنم تا نسل جدید به موضوعی که از آن آگاه نیست، پی ببرند: تاثیر پرده بزرگ روی بیینده."

 

صحبت‌های از پیش نوشته‌شده آقای آلمودوار با تشویق حاضران در کنفرانس مطبوعاتی همراه بود. اما، همه اعضای هیات داوران با این کارگردان اسپانیایی هم‌عقیده نبودند. ویل اسمیت، بازیگر نامدار هالیوود که فعالیت‌های مشترک زیادی با نتفلیکس دارد، در پاسخ به صحبت‌های آلمودوار از جایگاه نتفلیکس دفاع کرد.

 

آقای اسمیت گفت که برای بچه‌های او که هم هفته‌ای دو بار به سینما می‌روند و هم تماشاگر فیلم‌های نتفلیکس هستند، حضور این رسانه دیجیتال باعث شده که آن‌ها با فیلم‌هایی جدیدی آشنا شوند. او در ادامه گفت تجربه رفتن به سینما برای فیلم دیدن، شباهت کمی با فیلم دیدن روی نتفلیکس دارد.

 

وی افزود: "در خانه ما، نتفلیکس فقط منفعت ساز بوده. بچه‌های من فیلم‌هایی دیده‌اند که در غیر این صورت نمی‌دیدند. نتفلیکس درک آن‌ها را از سینمای جهان افزایش داده."

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما