اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

جهانی غریب و بعضا تکان دهنده در آثار اود نردروم

اود نردروم Odd Nerdum هنرمند سوئدی-نروژی در سال 1944 در سوئد متولد شد. با اینکه کارهای زیادی را انجام داده و چندین جلد کتاب از او به چاپ رسیده است، به دلیل شیوه‎‎ی خاص نگاه و سبک و سیاق زندگی‎اش علاقه چندانی به عرضه‎ی آثارش در سطح عمومی و به شیوه‎ی نمایشگاهی ندارد. با این حال نردروم نقاشی معتبر در عرصه‎ی جهانی به شمار ‎می‎رود.

 

 

 

در مورد آثار نردروم آن‎چنان که باید و شاید تبلیغ نشده است و برای عموم شناخته شده نیست. وی در حال حاضر ساکن شهرکی کوچک در کشور نروژ می‎باشد.

 

در خانه‎ای که از آن شهرک فاصله‎ی بسیار دارد و در خلوت خود پیوسته سرگرم کار و آفرینش است. جهان آثار او جهانی غیرقابل تقلید است. این جهان متعلق به آن فرهنگ، آن زندگی و آن شیوه‎ی خاص از جهان‎بینی است. جهانی غریب و بعضا تکان دهنده.


نردروم معتقد است که سبک نقاشی‎هایش "کیچ آرت" می‎باشد. نقاشی‎های او بر مبنای جهان‎بینی خاص اروپای شمالی، باورها و اساطیر برخاسته از آن منطقه شکل گرفته است. سبکش به سبک نقاشانی چون بروگل، بوش و بسیاری از نقاشان قرون 16 و 17 میلادی نقب می‎زند. این نقاشان برای نردروم به شکلی الگو و نمونه به حساب می‎آیند و آثار او شاید ترجمانی باشد از آثار آنها برای جهان معاصر، ولی در عین حال جهانش یک جهان آرکائیک و عتیق و باستانی نیز است و نمونه های آثار وی شگفت انگیزاند.


استاد تمام و کمالی در حیطه‎ی اجراست. از اجراهای بسیاری از هنرمندان مهم هلندی، بلژیکی و شمال اروپا بهره برده است.نردروم را هنرمندی می‎توان خطاب کرد که خود را به جریان وسیع نقاشی مدرن یعنی نقاشی تمامی طول قرن بیستم نسپارد، استقلال خود را حفظ کرد و تقریباً با هیچ سبک و شیوه‎ی مألوف و شناخته شده‎ای هم انس نگرفت.

 

 

با وجود اینکه می‎توان کارهایش را جزء آثار سوررئالیست‎ها به حساب آورد ولی او واقعاً یک سوررئالیست نمی‎باشد. جامع‎ترین تعریف برای او شاید این باشد که وی یک نقاش آپوکالیپتیک (آخرالزمانی) است. جهانی که او به تصویر می‎کشد، جهانی در حال انقراض، پوسیدگی و انهدام است و اشخاص آثارش نیز در هراس از پوچی و ناامیدی به ابد به سر می برند.

 

 

در همین رابطه مشاهده کنید:

گالری تصاویر آثار اود نردروم Odd Nerdrum 

 

 


 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

دیدگاه‌ها  

+1 #1 Pooyan 1390-01-13 00:04
عالی‌ بود

Tack för den här texten 8)
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما