اختصاصی

  • کلاس هشتم و اولین اصلاح شده در صدر فهرست جوایز مستقل‌های ایندپندنت اسپریت 2019

    ساعاتی پیش فهرست نامزدهای مهمترین جوایز سینمای مستقل آمریکا معرفی شدند. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر به نقل از اواردز دیلی، جما چان و مولی شانون ساعت 10 صبح نامزدهای جوایز ایندپندنت اسپریت 2019 را معرفی کردند که فیلم‌های کلاس هشتم ساخته بو بورنهام و اولین اصلاح شده ساخته پل شریدر در اغلب بخش‌ها نامزد شده‌اند. فهرست...
هدیه میرزاده

هدیه میرزاده

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سمت در آکادمی هنر: مدیر گالری رج

عرصه های فعالیت: ترجمة متون هنری، نویسنده آکادمی هنر، مُد و پوشاک، تئاتر

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.17 (3 رای)

اولین انسان

 

دیمین شزل موفق شده با ضرباهنگ اولیه نت موسیقی اثر چشمگیر خود را با داستانی دراماتیک و محافظه‌کارانه از نیل آرمسترانگ با بازی رایان گاسلینگ در این نقش و اقتباس جاش سینگر فیلمنامه‌نویس از رمان زندگی‌نامه‌ای راس هانسون به نمایش گذارد. آرمسترانگ نخستین انسان بر روی ماه و تجسم زندگی آمریکایی بود. آرمسترانگ آدم آمریکا البته بدون حوا و بدون زوال بود که توانست بهشت خود را پیدا کند و بازگردد. او به طور مبهمی از زندگی عمومی و تماشای جهان و جذابیت‌های سفر فضایی کناره گرفت.

 

ادامه مطلب نقد فیلم اولین انسان First Man؛ گاسلینگ در ماه بدون حوا بدون زوال
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.50 (1 رای)

کتاب هایی که سبب شادی می شوند

 

علم شادی پیچیده است و به همین دلیل این مطلب با توجه به مشاوره با روان‌شناسان و متخصصان مغز و اعصابی بر نمونه‌هایی چون آثار اسپیاک میلیگان و تری پرچر جمع آوری و به اشتراک گذاشته شده است.همه این را می‌دانیم و این را می‌خواهیمُ اما شادی واقعا چیست؟ چه اتفاقی در مغز ما زمانی که در معرض چنین احساسی قرار می‌گیریم در حال رخ دادن است؟ این همان چیزی بود که من می‌خواستم برای نوشتن کتاب جدیدم پیدا کنم. شادی ذهن. چه چیزی پیدا کردم؟ اساسا این بسیار پیچیده است، به طور معمول پیچیدگی در مورد هر چیزی که توسط مغز انجام می‌شود وجود دارد. یکی از تنها نتیجه گیری‌های من در این باره این است که هر کسی که یک راز ساده یا "کلید" یا "پنج نکته اساسی" برای شادی ارائه می دهد که یا برای همه کار می‌کند، یا ناامید کننده و یا گمراه کننده است.
در حقیقت چیزهای زیادی وجود دارد که بر روی خوشبختی ما تاثیر می گذارد، محیط زیست، سن ما، روابط و جامعه ما، مشاغل و جاه طلبی های ما، سلامت، ثروت، گذشته ما، آینده ما و غیره. همه اینها می توانند - و اغلب - در بخشی از خوشبختی ما نقش داشته باشند. کتاب‌های زیر نمونه‌های عالی‌ای از اهمیت، پیچیدگی و غیرقابل پیش‌بینی شادی هستند که می‌توان روش‌های متعددی از موارد فوق را با آن‌ها به دست آورد.

 

6- ساختن خودمان: زندگی پنهانی از ذهن نوجوان نوشته سارا جی بلیک مور
همانطور که در مطلب پیشین از 5 قسمت اول ذکر شد، مغز ما با گذشت زمان تغییر می‌کند. گاهی اوقات این تغییرات می‌تواند شدید باشد و توسط زیست شناختی درونی ما اداره شود. واضح‌ترین مثال آن مرحله نوجوانی است، وقتی که ذهن ما به طور ناگهانی وارد تغییرات بزرگی می‌شود و رفتارها، خواسته‌ها و روحیه‌های ما، که همه از شادی ما تغذیه می کنند بسیار متفاوت می‌شوند. من سعی کردم به این مسئله به طور خلاصه در کتابم بپردازم، اما این موضوعِ کاملا جامع و آموزنده در سراسر موضوع گسترش یافته است. سارا جی بلیک مور از انستیتوی علوم اعصاب شناختی دانشگاه College London تخصص خاصی در علوم رفتاری و آموزش محور دارد. یکی از کتاب‌های او به نام "مغز یادگیرنده؛ درس‌هایی برای آموزش و پرورش" در ایران ترجمه شده است.7- همه این‌ها در ذهن‌تان است نوشته سوزان اُ سولیوان
خوشبختی و شادی اغلب به صورت یک امکان اضافه در زندگی در نظر گرفته می‌شود، چیزی که شما با کار سخت یا خوش شانسی به مقدار کافی آن برسید؛ اما کمبود شادی واقعا می‌تواند تأثیر مستقیم روی سلامت جسمی شما داشته باشد. احساسات و عواطف قابل ادراک، عواقب پیچیده‌ای برای زیست پایه ماست و اهمیت به آن گامی مهم در درک شادی است. این پیوند بین ذهن و بدن به صورت فوق‌العاده‌ای در کتاب برنده جایزه اٌ سولیوان نشان داده شده است، جایی که متخصص مغز و اعصاب جزئیات بیماران خود را با اختلالات روان پریشی قابل توجهی شرح می‌دهد.8- دستور العمل آقای شاها برای عجایب نوشته آلوم شاها
بسیاری از چیزها موجب تحریک مغز به شیوه مناسب برای افزایش شانس شادی هستند: تعاملات مثبت با والدین یا فرزندان ما، کاهش نااطمینانی از طریق به دست آوردن اطلاعات، تجربیات جدید و فرآیند خلق چیزها. همه این برانگیختگی‌ها به طور دقیق و البته مثبت به طور معمول در مغز انسان اتفاق می‌افتد.به عنوان والدین دو کودک من رهیافت‌های که مبتنی بر المان‌های علمی شاها بود را به وسیله تصویرسازی زیبای او به صورت این تجربه کسب کردم که بزرگسالان می‌توانند جوان‌ها را هدایت کنند.9- تماشای شب نوشته تری پریچت
کتاب‌ها و جهان مجازی پریچت میلیون‌ها نفر را خوشحال کرده است. شخصیت سم وایمز در «تماشای شب» که فرمانده دیده‌بان آن-مورپورک است ارجاعی به روزگار قدیم دارد. سبک غیر قابل تقلید پریچت، با نمونه‌های مختلفی زیبایی جنبه مهمی از شادی نشان داده می‌شود: نوستالژی. به نظر می‌رسد که مدت طولانی دارای نقص شناختی است، در حال حاضر آن را مفید، با انگیزه و افزایش سلامتی و شادی می دانم. اما این شادی اغلب به فیلتر کردن (بسیاری) جنبه‌های ناخوشایند گذشته بستگی دارد. این که آیا شما می توانید با آن هم موافقت کنید و یا اکنون تعیین کنید که چقدر خوشحال هستید.10- صدتا از بهترین بازی‌های ویدیویی نوشته نیت کراولی
من بازی‌های ویدیویی را دوست دارم. از نشاط آن لذت می‌برم. از پیشرفت تکنولوژی مسحور هستم. با این حال انتظار کتابی که آن‌ها را ترکیب کرده باشد را نداشتم و این در همین راستا کار می‌کند و موثر است. مهم نیست نتایج و آزمایش‌های علمی چه می‌گویند گاهی خوشبختی شامل یک کاری است که شما از آن نشاط پیدا می‌کنید.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.50 (1 رای)

آدولف هیتلر اسپایک میلیگان

علم شادی پیچیده است و به همین دلیل این مطلب با توجه به مشاوره با روان‌شناسان و متخصصان مغز و اعصابی بر نمونه‌هایی چون آثار اسپیاک میلیگان و تری پرچر جمع آوری و به اشتراک گذاشته شده است.

ادامه مطلب 10 کتاب برتر برای درک شادی، از آدولف هیتلر تا جلوگیری از پایان جهان - قسمت اول
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (4 رای)

 

نقد فیلم همه می دانند اصغر فرهادی

تهدید بیرونی، جراحتی درونی و در میان آن روایت معماگونه؛ سه مولفه تعیین کننده جدیدترین درام آدم‌ربایی قوی و دردناک اصغر فرهادی محسوب می‌شوند که سنگینی بار آن روی شانه‌های بازیگرانی چون پنه‌لوپه کروز، خاویر باردم و ریکاردو دارین است.

ادامه مطلب نقد فیلم همه می‌دانند ساخته اصغر فرهادی؛ تهدیدی بیرونی، جراحتی درونی و روایتی معماگونه
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.38 (4 رای)

نقد فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام تازه‌ترین ساخته ابراهیم حاتمی کیا، قصه فرمانده و سرباز، پدر و پسری مجاهد هست که ما فراز و فرودهای یکی از مأموریت‌های آن‌ها را با کارگردانی درخشانی در سینمای ایران مشاهده می‌کنیم. همه چیز در اجرا فوق العاده است، اما فیلم حاتمی کیا در سطح می‌ماند و آن مضامینی که فیلمساز داعیه تأثیر آن‌ها را دارد به خوبی منتقل نمی‌شوند. عمیق نشدن فیلمنامه بر روی جزییات عقیدتی، آن اجرای درخشان را عقیم ساخته و ما با اثری روبه‌رو هستیم که همچون دیگر تریلرهایی هم‌چون یونایتد 93 (2006) و نمونه‌های مشابه نمی‌توانند تصویری عمیق از تروریست‌ها یا هواپیمارباها داشته باشد.

ادامه مطلب نقد فیلم به وقت شام؛ کارگردانی درخشان و فیلمنامه ضعیف
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.73 (15 رای)

فیلم خوک حسن معجونی

 

کمدی سیاه سورئال و سیاهی در فیلم جدید مانی حقیقی بیشتر از فیلم‌های قبلی‌اش طنازی دارد و مطالعه خوبی از زندگی طبقه متوسط مردم ایران پس از آثاری چون «کارگران مشغول کارند»، «کنعان» و «پذیرایی ساده» به شمار می‌رود. یک داستان بامزه غیرعادی از فیلمسازی ناامید که دیگر قادر به ساختن فیلم نیست و خود را در یک لیست سیاه قلمداد می‌کند. وقتی یک قاتل زنجیره‌ای شروع به کشتن یک یک فیلمسازان خوب کشور می‌شود، قهرمان عاجز ما از اینکه کشته نشود وحشت دارد، آیا او به اندازه کافی در کارش خوب نیست!

ادامه مطلب نقد فیلم خوک ساخته مانی حقیقی، قدرت رسانه‌ها و شیطنت‌های سیاسی
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (2 رای)

فیلم شکل آب گیرمو دل تورو

 

اگر شما می‌خواهید بدانید چه انتظاری باید از فیلم «شکل آب» داشته باشید فقط کافی است به تلفیقی از «امیلی» (2001) و «هیولای ماقبل تاریخ» (1954) فکر کنید که البته «پری دریایی کوچک»، کمی هم «چهره‌های پنهان» و حتی ساکنین «لا لا لند» را به یاد می‌آورد. اُه بهترِ است که بگویم آن‌ها را در میان هیجان جیمز باند با شخصیت‌های متفاوتی از دنیای برادران کوئن تصور کنید. شما ممکن است پس از دیدن این فیلم تصورات بیشتری داشته باشید اما بهترِ است عجله نکنیم؛ «شکل آب» بی‌عیب‌ترین فیلم گیرمو دل توروست. درواقع دوست دارم به این طریق فیلم گیرمو دل تورو را صدا بزنم: فانتزی شاهکاری که همه تمایلات خود را به یک کلیت جذاب درآورده است.

ادامه مطلب نقد فیلم شکل آب The Shape of Water به بهانه شیر طلای ونیز 2017؛ قصه جدید دیو و دلبر
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (3 رای)

پایان خوش میشائیل هانکه

 

پس از بردن نخل طلا و جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان برای خوانش اندوه‌برار و ملالت‌آور کهنسالی، میشاییل هانکه پنج سال پس از" عشق" با یک درام به مراتب ملایم‌تر که قادر به تفکیک مخاطبان است، به کن بازگشته است. «پایان خوش» تماشاگران را درون خانه‌ی خانواده‌ی ثروتمندی از هیولاصفتان (لارنتزها) می برد که ثروتشان از ساخت و سازها در فرانسه مثل کوه پشتوانه است. اگر داستان آشنا به نظر می‌رسد؟ برای اینکه پیش از این بارها و بارها این داستان ساخته شده است. با این حال ترفند هنرمندانه‌ی گوتیک اروپایی هانکه و بازی خوب بازیگرانش ایزابل هوپر و ژان لوئی ترنتینیان، سبب به روزرسانی مدرن و حس و حالی از طنز سیاه در آن دارد.

ادامه مطلب نقد فیلم پایان خوش Happy End؛ درام جدید میشائیل هانکه در تقبیح زندگی اشرافی فرانسه

بانک اطلاعات هنری