اختصاصی

  • برندگان ونیز ۲۰۲۲ مشخص شدند، سهم پررنگ سینمای ایران در بخش های مختلف

    هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شنبه شب با اعلام برندگان و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. این جشنواره در ونیز ایتالیا از ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد. مستند همه زیبایی و خونریزی (All the beauty and the bloodshed) به کارگردانی لورا پویترس برنده شیر طلایی برای بهترین فیلم در هفتاد و نهمین دو...

دومین گردهمایی ادبیات تطبیقی ایران + برنامه همایش

 

همایش ادبیات تطبیقی

دومین هم اندیشی ادبیات تطبیقی و بینارشته ای در دانشگاه شهید بهشتی با همکاری خانة هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

 

به گزارش بخش پژوهشی آکادمی هنر، دومین گردهمایی ادبیات تطبیقی ایران در دانشگاه شهید بهشتی دانشکده ادبیات و علوم انسانی روز یکشنبه 21 اردیبهشت ماه 1393 برگزار خواهد شد. گفتنی است حامیان این همایش عبارتند از: دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران، دانشکده ادبیات خارجی دانشگاه آزاد واحد مرکز، خانه هنرمندان ایران، انجمن ادبیات تطبیقی، انجمن شاعران ایران.
ادبیات تطبیقی روابط عمومی و روابط بین الملل ادبیات محسوب می شود. به بیان دیگر نماینده ادبیات برای گفتگو با سایر دانشها و ادبیات سایر فرهنگهاست. کارکرد ادبیات یک فرهنگ برای گفتگو با ادبیات فرهنگهای دیگر نخستین کارکرد این رشته تلقی می گردد و در این مورد نوشته های بیشماری در گوشه و کنار جهان همچنین در ایران ارائه گردیده است. اما نقش ادبیات تطبیقی در گفتگوی بینارشته ای که کارکردی نسبتا جدیدتر به حساب می آید، هنوز چنانکه بایسته است مورد تامل به ویژه در جامعه علمی ایران قرار نگرفته است. به همین رو این موضوع به عنوان موضوع اصلی دومین همایش «ادبیات تطبیقی ایران» انتخاب شده است. از آن جائیکه که بررسی همه جانبه روابط بینارشته ای ادبیات تطبیقی در یک گردهمایی ممکن نیست، گردهمایی حاضر علاوه بر مسائل کلان مربوط به چنین روابطی بر روی رابطه میان فلسفه و ادبیات تاکیدی ویژه دارد. گرچه با توجه به موضوع مورد نظر، این گردهمایی می تواند محورهای گوناگونی داشته باشد اما برای نمونه محورهای زیر معرفی می شوند :

ادبیات تطبیقی و عصر بینارشته ای (موضوع عمومی)

دانشهای تطبیقی و روابط بینارشته ای

ادبیات تطبیقی و روابط بینارشته ای

ادبیات تطبیقی و علوم انسانی

ادبیات و فلسفه (موضوع ویژه)

نظریه های مربوط به مناسبات ادبیات و فلسفه

نقش ادبیات تطبیقی در تعامل میان ادبیات و فلسفه

برنامه دومین گردهمایی ادبیات تطبیقی ایران

 

 

 

 

 

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل سینما

تحلیل تجسمی

پیشنهاد کتاب

باستان شناسی سینما