اختصاصی

بهترین فیلم های دهه 2010 - 2019  درخت زندگی

4 نظریه در باب اینکه «درخشش» اساساً در مورد چه چیزی است؟

 

درخشش استنلی کوبریک - نظریه اول

1. فیلم در مورد نسل‌کشی سرخپوست‌ها توسط آمریکایی‌ها هست.


نظریه‌پرداز: بیل بلیکمور؛ مجری تلویزیون و نویسنده. 

 نظریه: فیلم در مورد جنایاتی است که سفیدپوست‌ها در مورد سرخپوست‌ها مرتکب شدند. 

 

مدرک: در فیلم (و البته نه رمان استیون کینگ) هتل اورلوک بر روی یک گورستان سرخپوست‌ها بنا شده است. ساخته‌های دست سرخپوستان در هتل به چشم می‌خور:  انبار غذای هتل که در صحنه‌های مهم فیلم ظاهر می‌شود، پر است از بیکنگ پودر کلومت، که عکس روی آن یک سرخپوست را نشان می‌دهد. کلومت یعنی شیپور صلح: صلحی که به واقع نه دیگر بین سرخپوست‌ها و آمریکایی‌ها وجود دارد و نه بین جک و خانواده‌اش. به گفته‌ی بلیکمور حرف درخشش این است که ما تنها به شرطی می‌توانیم از این کابوس تاریخ رها شویم که گام به گام به عقب برویم. همان طوری که دنی تورنس در هزارتو می‌گردد.

 

2. فیلم در مورد هولوکاست نازی‌ها است.

 

نظریه دوم

 

نظریه‌پرداز: جفری کاکس؛ استاد تاریخ. 

 

نظریه: فیلم تمثیلی است از درک اردوگاه‌های مرگ هیتلر.

 

مدرک: ماشین تحریر جک تورنس آلمانی است: «ماشین بوروکراتیک کشتار». کاکس در مصاحبه‌ای می‌گوید: «روی لباس دنی شماره 42 را می‌بینیم. وندی تورنس چوب بیسبال 42 را به سمت شوهرش تکان می‌دهد و بدو حمله می‌کند. همان طوری که می‌دانیم سال 1942 کشتار بی رحمانه‌ی یهودیان توسط رژیم نازی به اوج خود می‌رسد. از این نظر عدد 42 به اختصار به هولوکاست اشاره دارد. فیلم پر است از تصاویر عقاب که نماد قدرت دولت نازی است. پس از اینکه دنی اولین بار فوران خون از آسانسور را می‌بیند، عکس دوپی از روی در اتاقش محو می‌شود. به واقع کوبریک دارد به طور ضمنی به ما نشان می‌دهد که کودکی که قبلا هیچ از جهان نمی‌دانست، اکنون می‌داند. او دیگر احمق نیست» (کوبریک همان سال‌ها اعلام کرده بود که در حال نوشتن فیلمنامه‌ای در باب هولوکاست است)

 

3.فیلم در مورد مینوتور است در هزارتویش. 

 

نظریه سوم

 

نظریه‌پرداز: جولی کرنز؛ رمان نویس

نظریه: فیلم مبتنی است بر اسطوره‌ی یونانی مینوتور در هزارتویش در جزیره‌ی کرت که به دست تسئوس کشته شد.

 

مدرک: هزارتوی درون فیلم. ساختار هزارتوگونه‌ی هتل. در دفتر رئیس جک تورنس تصاویر متعددی از مینوتور وجود دارد. همچنین در اتاق بازی جک نیز یک تصویر از مینوتور دیده می‌شود.

 

4.فیلم در مورد فرود آپولو بر روی ماه است که در واقع دروغی بیش نبود.

 

نظریه چهارم

 

نظریه‌پرداز: جی ویدنر؛ نویسنده و فیلمساز

 

نظریه: ویدنر و همکارانش معتقد هستند که فیلم فرود آپولو بر روی کره ماه ساختگی بوده است. آن‌ها معتقدند که این نمایش تلویزیونی خیره ‌کننده را شخص کوبریک با همکاری دولت فدرالی آمریکا ساخته است. ویدنر می‌گوید که از این رو درخشش تلاش کوبریک است برای کنار آمدن با واقعیت همکاری‌اش با دولت آمریکا.  

 

مدرک: روی لباس دنی نوشته شده آپولو 11. اتاق 237. اتاق 237 نماد فرود سفینه‌ی آپولو بر روی کره‌ی ماه است که تصور می‌شود کوبریک در آن همکاری داشته است. از سویی دیگر ماه 237 میلیون مایل از زمین فاصله دارد. همچنین در انبار هتل قوطی‌های tang دیده می‌شود که برای فضانوردان ساخته شده بود. همچنین نگاه کنید به الگوی روی فرش. آنجا که دنی بازی می‌کند. این الگو شبیه سکوی پرتاب آپولو است. 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

دیدگاه‌ها  

-23 #4 Farhadkiani 1398-05-31 11:56
فیلمش خیلی آشغال بود ولی این نظرات خیلی جالب بود. مخصوصاً سفر به ماه
نقل قول کردن
-23 #3 امید 1398-05-23 13:30
فیلمش مفت نمی ارزه حیف اسم ترسناک که رو این فیلمه والا
نقل قول کردن
+8 #2 Sibil 1397-10-27 10:19
فیلم جریان فکری و تحول یک پدر و پسر مبتلا به یک بیماری روحی و روانی رو نشون میده که بعد از تنهایی طولانی مدت و شیدایی ناشی از آن پدر یا همان جک نیکلسون به فکر اتمام این درد و رنج می افتد. البته دیدگاه من اینطوریه
نقل قول کردن
+4 #1 صابر 1397-07-22 16:22
نظریه اول به نظرم نزدیک تر به واقع است.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل رویکرد

بانک اطلاعات هنری