اختصاصی

  • خرس طلای برلین 2020 برای «شیطان وجود ندارد» از ایران

    جشنواره فیلم برلین 2020 ساعتی پیش برندگان خود را شناخت و فیلمی از ایران توانست جایزه اصلی را از آن خود کند. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر به نقل از ورایتی، هیات داوران هفتادمین دوره برلیناله از میان هجده فیلم، خرس طلایی سال ۲۰۲۰ را به فیلم "شیطان وجود ندارد" محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی اهدا کرد. این فیلم پیشتر جوا...
  • ژان لوک گدار، تکنولوژی و ملکه سبا از اپرای باستیل؛ لایو در دوران قرنطینه

    درست است ژان لوک گدار خود را از اجتماع دور کرده، اما بعید به نظر می‌رسد او اجتماع را از طریق مشاهداتش در صفحات مجازی رصد نکرده باشد. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر، در صورتی که برخی رسانه‌ها حرکت گدار را عجیب قلمداد کردند، اما شاید یادشان رفته او یکی از قالب شکن‌ترین افراد تاریخ سینماست. گدار نه ت...
نیوشا ستاری

نیوشا ستاری

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کارشناس ارشد ادبیات نمایشی (دانشگاه هنر تهران)

گذراندن دو دوره فیلمنامه نویسی در حوزه هنری تهران

همکاری با بخش فرهنگ و هنر روزنامه شرق

همکاری با آکادمی هنر از فروردین 91

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.14 (7 رای)

فیلم چه خوبه که برگشتیداریوش مهرجویی نامی است که همه‌ی ما می‌شناسیم. مهرجویی بعد از حدود چهار دهه خلق آثار ماندگار و به یاد ماندنی در سینمای ایران اکنون به چه خوبه که برگشتی رسیده است و حال نقدهایی در پیِ این پرسش شکل می‌گیرد که این فیلم چه جایگاهی در سینمای ایران و از همه مهم‌تر چه جایگاهی در پرونده سینمایی مهرجویی دارد؟ اما شاید بهتر است پیش از پرداختن به این نکته، نگاه مجملی به چهار دهه آثار او بیندازیم.

ادامه مطلب یک عذر نابخشودنی / نگاهی به فیلم چه خوبه که بر گشتی
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.00 (6 رای)

  فیلم هیس دخترها فریاد نمی زنند

سینمای زن حدود چهار دهه با نام سینماگران زن، پوران درخشنده، تهمینه میلانی و رخشان بنی اعتماد گره خورده است که در میان این فیلمسازان تهمینه میلانی بیشترین دین را به این سینما ادا کرده است. قهرمانان او همواره زنانی بوده‌اند که در چنگال مردان دیو سیرت اسیر شده‌اند، که این فضا در میان آثار رخشان بنی اعتماد و پوران درخشنده به چشم نمی‌خورد. و اما پوران درخشنده.

ادامه مطلب کسی نمی‌خواهد باور کند که باغچه دارد می‌میرد / نقد فیلمنامه فیلم «هیس! دختر‌ها فریاد نمی‌زنند»
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (2 رای)

 

نقد فیلم گذشته

«گذشته» یک درام خانوادگی و درون کاو از یک نظام خانواده است که در حومه‌ی پاریس زندگی می‌کنند. خالق جدایی نادر از سیمین و درباره‌ی الی ... این بار نیز با یک خانواده‌ی از هم پاشیده‌ی دیگر به پرده‌ی سینما آمده است. احمد بعد از چهار سال به فرانسه بازگشته تا مراحل طلاقش را با مارین همسر سابقش تمام کند. او با ورود به پاریس متوجه می‌شود که مارین اکنون با مرد دیگری زندگی می‌کند. مسائل این خانواده و درگیری ناخواسته‌ی احمد با این مسائل شکل دهنده‌ی ساختمان این درام می‌شود.

ادامه مطلب گذشته نگذشته است / نگاهی به فیلم گذشته ساخته اصغر فرهادی
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 3.86 (7 رای)

 برف روی کاج ها

 

برف روی کاج‌ها با یک پرولوگ تقریباً نیم ساعته آغاز می‌شود که شخصیت‌های داستان و روابط آن‌ها را با یکدیگر نشان می‌دهد. علی و رویا زوج تیپیکالی هستند که یک زندگی معمولی را می‌گذارند، هر ماه برای خرید ماهیانه به فروشگاه می‌روند، شاگردهای پیانوی رویا هرروز به صورت مرتب و سر ساعت مشخص برای تحویل درس به خانه‌ی آن‌ها می‌آیند. همه چیز به آرامی جلو می‌رود، تا این‌که یک روز رویا با دوست پسر یکی از شاگردانش که چند روز است سر کلاس نمی‌آید تماس می‌گیرد و در طی این تماس متوجه می‌شود که شوهرش علی با شاگردش نسیم ارتباط دارد. از این‌جا مسیر داستان تغییر می‌کند. زندگی رویا به یکباره عوض می‌شود.

ادامه مطلب برف بهاری در حیاط خانه‌ی ما / نگاهی به فیلم «برف روی کاج‌ها»
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 4.13 (8 رای)

 

فیلم حوض نقاشی

مریم (نگار جواهریان) و رضا (شهاب حسینی) زوجی مبتلا به معلولیت ذهنی هستند که در یک کارخانه‌ی داروسازی کار می‌کنند. آن‌ها فرزندی به نام سهیل دارند که مانند آن‌ها نیست و از بهره هوشی نرمال بهره‌مند است. مریم و رضا زندگی شاد و خوشی در کنار یکدیگر دارند. هر روز ساندویچ کتلت می‌خورند، شب‌ها انیمیشن ماشین‌ها را تماشا می‌کنند و حتی از سرویس محل کارشان جا می‌مانند.

ادامه مطلب نگاهی به فیلم حوض نقاشی / نقاشی‌های خانه‌ی ما از همه جا زیباتر است!
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 0.00 (0 رای)

یک عاشقانه ساده - سامان مقدم

سامان مقدم پیش‌تر با آثار شاخصی چون پارتی، مکس و کافه ستاره شناخته شده است، ادامه مطلب یک عاشقانه ساده ایرانی / نگاهی به فیلم «یک عاشقانه ساده»

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (1 رای)

 

بابک حمیدیان و باران کوثی 

بغض، روایتگر داستان دو جوان ایرانی مهاجر در ترکیه به نام‎های ژاله و حامد است که آرزوهای بزرگی در سر دارند. روایت داستان دو خط سیری به موازات هم را شامل می‎شود که یک روایت نشان دهنده‎ی روزهای آشنایی آن‎ها با یکدیگراست و روایت دیگر هشت ساعت سرنوشت ساز آن‎ها یعنی اجرای نقشه‎ی سرقت از مغازه ی عموی حامد را بیان می‎کند. این دو مسیر مکمل یکدیگرند.

ادامه مطلب نگاهی به فیلم بغض / شاید موج نویی با بغض آغاز گردد!
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 0.00 (0 رای)

 

 مهدی هاشمی در ضد گلوله

ساخت فیلم‎هایی نظیر ضد گلوله که تلفیقی از سینمای جنگ و کمدی است، پیش از این هم در فیلم‎های لیلی با من است و اخراجی ها دیده شده بود؛ اما هدف این نوشته مقایسه این اثر با آثار مشابه قبلی نیست، بلکه بررسی قابلیت‎ها و ارزش‎های خودِ اثر مذکور است.

ادامه مطلب نگاهی به فیلم ضد گلوله / تفاوتی که کلیشه باقی ماند

تحلیل رویکرد

  • در باب پستی

    مقدمه: "تراکینگ شات کاپو" فرمولی از ژاک ریوت بود که در دستان سرژ دنی و تنی چند از روشنفکران دیگر [در گذر زمان] بدل به اسطوره‌ی سینه‌فیل‌های ارتدوکس ش...

بانک اطلاعات هنری