اختصاصی

برگزیدگان تمامی بخش‌های سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند؛ جوایزی که تقسیم شد و دل همه به دست آمد

برگزیدگان جشنواره تئاتر فجر 1395

مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر سه شنبه ۱۲ بهمن ماه با حضور وزیر ارشاد در تالار وحدت برگزار شد.

 

به گزارش بخش تئاتر آکادمی هنر، مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور چهره‌های هنری، سه شنبه ۱۲ بهمن ماه در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با یادی از شهدای آتش نشان حادثه ساختمان پلاسکو آغاز شد، یکی از ویژگی‌هایش تجلیل از علی رفیعی کارگردان مطرح و تأثیرگذار تئاتر ایران بود که با حضور محمود کلاری، رضا کیانیان و حسین پاکدل انجام شد.

 

در جشنواره تئاتر فجر 1395 که دبیری آن مانند سال گذشته بر عهده سعید اسدی بود، جوایز زیادی در بخش‌های مختلف داده شد و در خیلی از رشته‌ها حتی سه تقدیر انجام شد که دل اغلب هنرمندان به دست آید. این دوره از اوایل انتخاب تا اعلام برگزیدگان یکی از بحث برانگیزترین دوره‌های تئاتر فجر را پشت سر می‌گذاشت که به جای جشنواره محلی برای حضور تئاترهایی بود که پیش از این دو سه ماهی روی صحنه بودند.

 

برگزیدگان تمامی بخش‌های مختلف این دوره به ترتیب زیر هستند:

 

 

بخش مسابقه بین الملل

طراحی گریم و ماسک

سارا اسکندری برای طراحی گریم نمایش «رویای نیمه شب تابستان» برگزیده

 

ماریتا گولومهوا برای طراحی ماسک نمایش «من، سیزیف» تقدیر

موسیقی

فرشاد فزونی برای موسیقی نمایش «خوشبختی­ های کوچک سوسک شدن» برگزیده

طراحی لباس

شیما میرحمیدی برای طراحی لباس نمایش «رویای نیمه شب تابستان» برگزیده

طراحی صدا

 

لیزاوربلن برای طراحی صدا نمایش «یک» برگزیده

طراحی صحنه

امیرحسین دوانی برای طراحی صحنه نمایش «صور اسرافیل» برگزیده

مصطفی کوشکی برای طراحی صحنه نمایش «رویای نیمه شب تابستان» تقدیر

بازیگری مرد

 

پارسا پیروزفر برای بازی در نمایش «ماتریوشکا» برگزیده

 

بازیگری زن

فاطمه نقوی برای بازی در نمایش­ های «صور اسرافیل» و «دیابولیک رومئو و ژولیت» برگزیده

 

نمایشنامه نویسی

حسین پاکدل برای نگارش نمایشنامه «کابوس حضرت اشرف» برگزیده

 

سیاوش پاکراه برای نگارش نمایشنامه «صور اسرافیل» تقدیر

کارگردانی

جرزی زون برای کارگردانی نمایش «همسرایی یتیمان» برگزیده

سیامک احصایی و حمید پورآذری برای کارگردانی نمایش «خانه ابری» جایزه ویژه

عامر مسافر آستانه برای کارگردانی نمایش «صور اسرافیل» تقدیر

 


 

بخش مسابقه مرور

طراحی گریم
مجید ادراکی برای طراحی گریم نمایش «مرگ آنجل‌ها» تقدیر

موسیقی
احسان آنالویی برای موسیقی نمایش «چیدا» برگزیده

طراحی لباس

سمانه احمدی مطلق برای طراحی لباس نمایش «چیدا» تقدیر

طراحی نور
علی قربانی فرد برای طراحی نور نمایش «افراسیاب» تقدیر

طراحی صحنه
روح الله امامی برای طراحی صحنه نمایش «زمستان بود» تقدیر
مرتضی نجفی برای طراحی صحنه نمایش «قاقمان» برگزیده

بازیگری مرد
هدایت هاشمی برای بازی در نمایش «افسانه ببر» برگزیده
اصغر همت برای بازی در نمایش «پرتره مرد ریخته» جایزه ویژه
علیرضا آراء برای بازی در نمایش «ناسور» تقدیر

بازیگری زن

الهام شعبانی برای بازی در نمایش «خواب زمستانی» تقدیر
نسیم ادبی برای بازی در نمایش «ناسور» برگزیده
الهام نامی برای بازی در نمایش «پرسه‌های موازی» تقدیر

نمایشنامه نویسی
پیام لاریان برای نگارش نمایشنامه «پرسه‌های موازی» تقدیر
باقر سروش برای نگارش نمایشنامه «پستو» تقدیر

کارگردانی

پیام لاریان برای کارگردانی نمایش «پرسه­ های موازی» تقدیر
امین ابراهیمی برای کارگردانی نمایش «زمستان بود» تقدیر

 


بخش مسابقه جوانان

طراحی گریم
سمیه ارقبایی برای طرای گریم نمایش «یتیم خانه فونیکس» برگزیده

طراحی لباس
سیامک دورانی برای طراحی لباس نمایش «یتیم خانه فونیکس» برگزیده

طراحی نور

شهاب مهربان‌پور برای طراحی نور نمایش «لوسیا» برگزیده

طراحی صحنه

داود مورگان برای طراحی صحنه نمایش «یتیم خانه فونیکس» برگزیده
سیاوش عالی‌پور برای طراحی صحنه نمایش «سرگذشت نا به هنگام زنی که مدام می‌خندید» تقدیر


بازیگری مرد
حسین پورکریمی برای بازی در نمایش «چهل گیس و حسن کچل» برگزیده

بازیگری زن

ساناز موسوی برای بازی در نمایش «سرگذشت نابهنگام زنی که مدام می‌خندید» تقدیر
پانته‌آ مرزبانیان برای بازی در نمایش «خاطرات هنرپیشه نقش دوم» برگزیده
شیدا خلیق برای بازی در نمای «نگاهمان می‌کنند» تقدیر

نمایشنامه نویسی
محمدرضا طاهری و فاطمه رضایی برای نگارش نمایشنامه «دا» برگزیده
مهسا غفوریان و مهدی ضیاء چمنی برای نگارش نمایشنامه «اکسیژن» تقدیر

کارگردانی
شکوفه طاهری برای کارگردانی نمایش «کابوس شب نیمه تابستان» تقدیر
افشین زمانی برای کارگردانی نمایش «خاطرات هنرپیشه نقش دوم» برگزیده

 


بخش مسابقه محیطی، تعاملی، آلترناتیو و دیگر گونه های تئاتر بیرونی

تئاتر محیطی

الف- طراحی فضا و فضاسازی
سعید بهنام و نسیم ریاضی و نسرین فرشباف برای نمایش «برگرد مرا ببین» برگزیده

ب- طرح و ایده
حسین توازنی‌زاده برای نمایش «پروانه» برگزیده

ج- بازیگری زن

تینا یونس‌تبار، پرستو قربانی و آبان حسین‌آبادی برای نمایش «پروانه» برگزیده
مارال عبادی و نیلوفر ندایی برای نمایش «برگرد مرا ببین» تقدیر

د- بازیگری مرد

بانی‌پال شومون برای نمایش «برگرد مرا ببین» برگزیده
مرتضی ضرابی برای نمایش «خرده ریز» تقدیر


هـ- کارگردانی

سعید بهنام خانیکی و نسیم ریاضی و شیرین فرشباف برای کارگردانی نمایش «برگرد مرا ببین» برگزیده

 

تئاتر خیابانی

الف- موسیقی

احمد جعفری برای نمایش خیابانی «مستند پخش نشده میرزا» برگزیده
علی سینا رضانیا برای نمایش «فیش» تقدیر

ب- طراحی فضا و فضاسازی

مسعود براهیمی و جلال کاشانی برای نمایش «زیرزمین» برگزیده

ج- طرح و ایده

کاوه مهدوی برای نمایش «فیش» برگزیده
مسعود براهیمی برای نمایش «زیرزمین» تقدیر

هـ- بازیگری مرد
فرامرز قلیچ خانی برای نمایش «فیش» برگزیده

و- کارگردانی

محمدهادی عطایی برای نمایش «چهار طبقه» تقدیر
مسعود براهیمی برای نمایش «زیرزمین» برگزیده

همچنین در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر سی و پنجم از نمایش های موضوعی «بزم و رزم»، «املت با گوجه ایرانی»، «بازگشت»، «و هزار سال و یک روز» و «مهراه عشق» قدردانی شد. انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس هم از نمایشنامه های «نگاهمان می کنند» نغمه ثمینی، «پستو» باقر سروش و «خاطرات هنرپیشه نقش دوم» و «پرواز ۷۴۷» حمایت خود را اعلام کرد. بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس نیز به بیژن مرادی، بهنام کاوه و شقایق فتحی جایزه داد.

از حواشی مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، حضور بیش از ظرفیت افراد در تالار وحدت بود که این امر باعث شد تا تعدادی از کاندیداهای دریافت جایزه جایی برای نشستن نداشته باشند.

سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با دبیری سعید اسدی از ۱ تا ۱۲ بهمن ماه برگزار شد.

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: Payam Omrani

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل تجسمی

بانک اطلاعات هنری