اختصاصی

  • دشوارترین دوره ونیز برگزیدگانش را معرفی کرد؛ فیلم رم ساخته کواران شیر طلا گرفت

    هفتادو پنجمین دوره جشنواره ونیزکه از ساعتی پیش مراسم اختتامیه‌اش شروع شده بود، با اعلام اسامی برندگان ۲۰۱۸ به کار خود خاتمه داد. به گزارش بخش سینمایی آکادمی هنر سال جاری با حضور کارگردانان بسیار برجسته سینمای جهان سخت‌ترین کار ممکن برای داوران را رقم زده بود و بالاخره جشنواره به پایان رسید و برندگان بخش‌های مختلف معرف...

ابراز نگرانی از وضعیت دریاچه ارومیه در اینستاگرام دی‌کاپریو

 

 

لئوناردو دی‌کاپریو، ستاره هالیوود و فعال محیط زیست، در اینستاگرام خود عکسی از دریاچه ارومیه را بازنشر کرده و درباره وضعیت این دریاچه ابراز نگرانی کرده است.

 
این عکس که عکاس آن سولماز دریانی است، اسکله‌ای را در بخش خشک‌شده دریاچه نشان می‌دهد. در توضیح عکس در حساب اینستاگرام آقای دی‌کاپریو گفته شده است که دریاچه ارومیه که زمانی بزرگ‌ترین دریاچه نمک خاورمیانه بود، تنها پنج درصد از آبی را که دو دهه پیش داشت حفظ کرده است.

 

دلیل این وضعیت تغییرات آب و هوایی، ساخت سد و کاهش بارش عنوان شده است. ده‌ها هزار کاربر اینستاگرام این عکس را پسندیده‌اند و هزاران کاربر که بسیاری از آنها ایرانی هستند در بخش نظرات از توجه دی‌کاپریو به دریاچه ارومیه ابراز خشنودی کرده‌اند.

 

دریاچه ارومیه دومین دریاچه بزرگ آب شور جهان است و وضعیت آن در سال‌های گذشته به عنوان شاخص‌ترین نمونه تاثیر تغییرات اقلیمی بر محیط زیست در ایران مطرح بوده است. فعالان محیط زیست از سال‌ها پیش به سیاست‌های دولتی در قبال این دریاچه اعتراض داشته‌اند و ساخت جاده روی دریاچه و استفاده بیش از حد از منابع آبی را دلیل خشک شدن آن می‌دانند.

 

دولت ایران می‌گوید سیاست‌های محیط زیستی در سال‌های اخیر باعث بهبود وضعیت دریاچه شده است. یک موسسه تحقیقاتی به تازگی نتیجه پژوهشی را منتشر کرده که نشان می‌دهد با فرض تغییرات اقلیمی شدید یا حتی متوسط، برنامه‌های فعلی برای احیای دریاچه ارومیه کافی نیست.

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل تجسمی

بانک اطلاعات هنری