اختصاصی

 طراحی جواهرات   رنگ در طراحی   طراحی لباس

تهیه بلیت برنامه‌های کانون فیلم

خانه آشر

خانه آشر

شاهکار راجر کورمن

بر اساس داستانی از ادگار آلن پو

سه‌شنبه 26 تیر ساعت 18

تهیه بلیت

هانا

هانا

فیلم منتخب جشنواره ونیز

شارلوت رمپلینگ برنده بهترین بازیگر زن ونیز

چهارشنبه 27 تیر ساعت 18

تهیه بلیت

چشمان بدون صورت

چشمان بدون صورت

شاهکاری از ژرژ فرانژو

فیلمی که 4 دهه طول کشید تا منتقدان به ارزشش پی ببرند

پنج‌شنبه 2۹ تیر ساعت 18:30

تهیه بلیت

تابلوی «زن در حال نوشتن» پیکاسو در حراج کریستی

 

یک تابلو از پابلو پیکاسو، نقاش اسپانیایی که به ندرت در اماکن عمومی به نمایش گذاشته شده، در حراجخانه کریستی لندن مردم را شگفت زده کرده است.


پیکاسو در این تابلو تصویر ماری – تریس والتر، معشوقه و منبع الهام پیکاسو را به تصویر کشیده است، که هفت سال پیش از کشیدن این تابلو با او آشنا شده بود. ماری-تریس کنار یک پنجره در بوآسژلوپ شاتو در نزدیکی پاریس نشسته و برای نقاش عزیزش نامه می نویسد. او اندامی قوس دار، موهایی طلایی، و لبانی قرمز دارد.

 

پیکاسو از این نقاشی نمی توانست دل بکند و آن را تا سال ۱۹۶۱ یعنی بیش از ۲۵ سال بعد از کشیدنش آن را نگه داشته بود. انتظار می رود این تابلو بین ۲۵ تا ۴۰ میلیون پوند معادل ۳۲ تا ۵۱ میلیون دلار آمریکا در حراج کریستی به فروش برود.

 

استل لووت، منتقد هنری سرشناس بریتانیایی می گوید: «این تابلو از منبع الهام پیکاسو کشیده شده است و احتمالاً یکی از عشق های بزرگ زندگی اش بوده. خیلی از نقاشی‌های استثنائی‌اش نیست و تا حالا در هیچ حراجی دیده نشده و ۵۰ سال دست کلکسیونرهای خصوصی بوده است. این یکی از نقاشی‌هایی است که پیکاسو مدت‌های طولانی در استودیو‌اش نگه داشته بود. به نظرم چون او بیش از بقیه عاشقش بود.»

 

این پرتره با عنوان «زن در حال نوشتن» که در ۲۶ مارس ۱۹۳۴ کشیده شده تا سال ۱۹۶۱ جزو کلکسیون شخصی پیکاسو بود. خانم لووت می افزاید: «زمانی که پیکاسو، مری - تریس را ملاقات کرد، ۴۵ ساله بود و البته در حرفه اش جا افتاده بود و جزو نوابغ هنر معاصر محسوب می شد، و ماری تریس یک دختر نوجوان ۱۷ ساله بود. پیکاسو، او را بیرون از گالری لافایت در پاریس ملاقات کرد و ماری رفته بود برای خودش بلوز بخرد. پیکاسو که از زن روسش خسته شده بود با یک نگاه عاشقش می شود و به او می گوید: باید عکست را بکشم.»

 

این تابلو ماری تریس را در حال نوشتن نامه عاشقانه نشان می دهد. پیکاسو در آن زمان با الگا خوخلوُوا، بالرین روس ازدواج کرده بود و رابطه اش با ماری تریس را مخفی نگه داشته بود و البته نامه نگاری نقش بزرگی را در رابطه آنها بازی می کرد. تقریباً هزار نامه ای که بین پیکاسو و معشوقه اش رد و بدل شده بود، اکنون در آرشیو موزه پیکاسوی پاریس نگهداری می شوند.

 

 

درباره نویسنده :
نام نویسنده: تحریریه آکادمی هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط

تحلیل تجسمی

  • آیا می‌توان حرکت باد را نقاشی کرد؟

    1 در الهیات یهودی، ابزوردیته، وضعیت بنیادینی است که یهوه را وادار می‌سازد جهان و انسان را خلق کند تا به‌این‌ترتیب، موجودیت و قدرت خویش را از طریق وجو...

بانک اطلاعات هنری